Sopot Classic

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sopot Classic

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sopot Classic to propozycja dla miłośników rozmaitych gatunków muzycznych, obecnych zarówno w polskich, jak i w międzynarodowych salach koncertowych. Festiwal powstał w 2011 roku z inicjatywy Dyrekcji Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz władz Miasta Sopotu.

Różnorodny program, utalentowani artyści, młode pokolenie wykonawców – to wszystko składa się na niepowtarzalny charakter wydarzenia, na stałe wpisanego w letni kalejdoskop koncertowy i wzbogacającego wakacyjną ofertę kulturalną Trójmiasta. Corocznie Sopot Classic przyciąga wielu wielbicieli muzyki, oferując w programie cztery zróżnicowane tematycznie i programowo koncerty.

Festiwal tradycyjnie otwiera uroczysty Koncert Inauguracyjny na deskach Opery Leśnej. Do tej pory słuchacze mieli okazję rozkoszować się muzyką Piotra Czajkowskiego, Wojciecha Kilara, Ludwiga van Beethovena i George’a Gershwina. Program pozostałych koncertów dobierany jest tak, aby odbiorcy poszukujący różnorodnych stylów muzycznych znaleźli dla siebie atrakcyjne propozycje. W historii Sopot Classic festiwalowe wieczory uświetniły występy m. in. artystów flamenco, zespołu muzyki dawnej, a na scenie obok śpiewaków operowych stawali wykonawcy jazzowi. W programach koncertowych znajdują się utwory powstające na przestrzeni kilku wieków kultury muzycznej, zawsze spojone wysokim poziomem wykonawczym oraz dbałością o szczegóły, zarówno artystyczne jak i organizacyjne.

Jednym z celów Festiwalu jest zainteresowanie muzyką klasyczną i stworzenie oferty kulturalnej dedykowanej osobom, które na co dzień nie są stałymi bywalcami koncertów filharmonicznych. Festiwalowe koncerty często opuszczają mury filharmonii i tym samym wychodzą poza utarte standardy. Co roku słuchacze mają okazję odnaleźć muzyczne brzmienia w różnych zakątkach miasta i sopockiej plaży.

Od początku swego istnienia Festiwal wspiera i pobudza twórczość młodych kompozytorów podczas odbywającego się w cyklu dwuletnim Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sopot Classic jest ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Trójmiasta. Wyjątkowe bogactwo repertuaru, jakość artystycznego wykonania na najwyższym, światowym poziomie oraz przede wszystkim – piękna muzyka. Muzyka, która opuszcza znane i bezpieczne mury sal koncertowych, wychodząc do ludzi, ingerując w przestrzeń miejską i uwodząc słuchaczy w urokliwe, sierpniowe wieczory.

Festiwal zorganizowano dzięki finansowej pomocy Miasta Sopotu.