Koncerty

Koncert
kameralny
Mozartissimo

24
lutego
G. 18:00
Sala Koncertowa PFK / Opera Leśna

Muzycy

Paula PREUSS – skrzypce

Krzysztof KOMENDAREK-TYMENDORF – altówka

Polska Filharmonia Kameralna Sopot

 

Dyrygent

Andrzej KOSENDIAK

Program

W. A. Mozart – Symfonia koncertująca na skrzypce i altówkę Es-dur KV 364

W. A. Mozart – Żart muzyczny KV 522

F. X. Richter – Symfonia D-dur

 

Cena biletu

Normalny: 20 zł / Ulgowy: 10 zł

Opis

Tego wieczoru solistami będą Paula Preuss (skrzypce) oraz Krzysztof Komendarek-Tymendorf (altówka). Polską Filharmonię Kameralną Sopot poprowadzi Dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu maestro Andrzej Kosendiak.

W programie koncertu znajdzie się m.in. Symfonia koncertująca Es-dur (Sinfonie concertante) KV 364 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Utwór ten, napisany na skrzypce i altówkę w 1779 roku uchodzi zarówno za klasyczne dzieło reprezentowanego przez siebie gatunku, a jednocześnie za jeden z najlepszych koncertów Mozarta.

Krzysztof Komendarek-Tymendorf pochodzi z rodziny o głębokich tradycjach muzycznych, jest potomkiem wybitnego polskiego kompozytora Michała Kleofasa Ogińskiego. W roku 2016 został podwójnym laureatem Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w dziedzinie Kultury oraz nagrody publiczności Gazety Wyborczej. Otrzymał dwa tytuły – Osobowość Pomorza Roku 2016 w kategorii Kultura oraz Osobowość Gdańska Roku 2016 w kategorii Kultura przyznane przez Dziennik Bałtycki oraz Polska Press. W roku 2017 został laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska. W październiku 2017 roku z rąk Magnificencji Akademii Muzycznej otrzymał odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Paula Preuss ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Krystyny Jureckiej, a w 2017 roku obroniła tytuł Doktora Sztuki. Jest laureatką wielu konkursów solowych i kameralnych. W 2013 roku wraz z kwartetem fortepianowym AKME zajęła I miejsce na X Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. M. K. Ogińskiego w Smorgonie (Białoruś), w 2014 również z Kwartetem AKME, zajęła I miejsce i otrzymała nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu J. Brahmsa na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv (Bułgaria). Była stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska oraz „Agrafki muzycznej”. W latach 2009‑2011 oraz 2014-2015 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Studiowała także w Conservatoire National Superieur de Musique et de Dans w Lyonie we Francji, w klasie prof. Marianne Piketty. Prowadzi ożywioną działalność koncertową na terenie całego kraju.

Gdzie kupić bilety

  • w Informacji Turystycznej Sopot (Plac Zdrojowy 2, kasa czynna codziennie w godzinach 10:00-18:00)
  • w kasie Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART (ul. Kościuszki 61), tel. 58 555 84 51
  • w systemie Interticket
  • na godzinę przed koncertem