Koncerty

Koncert
kameralny

28
lutego
G. 18:00
kanał YouTube PFK Sopot

Muzycy

Polska Filharmonia Kameralna Sopot

Jagoda Wyrwińska – asystent dyrygenta, dyrygent-rezydent

 

Dyrygent

Marcin Nałęcz-Niesiołowski

Program

Max Bruch – Serenada na tematy szwedzkich melodii ludowych op. posth

Gustav Holst – St. Paul’s Suite

Joseph Haydn – Symfonia nr 44 e-moll Żałobna Hob: I:44

 

Opis

W programie koncertu usłyszymy Serenadę na tematy szwedzkich melodii ludowych op. posth niemieckiego dyrygenta i kompozytora Maxa Brucha. Skomponowana w 1906 roku Serenada jest przykładem wielkiej fascynacji kompozytora folklorem różnych narodów.

Suita Świętego Pawła Gustava Holsta to równie popularna pozycja spośród literatury przeznaczonej na orkiestrę smyczkową. Holst w tym utworze inspirował się na brytyjskich pieśniach ludowych, które ujął w czterech częściach suity. Kompozytor zadedykował ją St. Paul’s Girls School w Hammersmith w Anglii, w której od około 1904 roku pracował jako nauczyciel muzyki. Z kolei niezwykłość Symfonii e-moll nr 44 Josepha Haydna na tle innych symfonii, które napisał kompozytor, wyróżnia charakter smutku i zadumy. Ponoć Haydn zażyczył sobie, aby właśnie ta symfonia została wykonana na jego pogrzebie.

Polską Filharmonię Kameralną Sopot zza pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski, urodzony w Gdyni, absolwent akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Bogusława Madeya. W latach dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Białostockiej, a następnie, od 2005 roku – Opery i Filharmonii Podlaskiej, w latach 2016-2019 dyrektor Opery Wrocławskiej. Od 2012 roku Marcin Nałęcz-Niesiołowski pracuje na stanowisku profesora  prowadząc klasę dyrygentury symfoniczno-operowej w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

 

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”.

             

Gdzie kupić bilety

Streaming koncertu jest bezpłatny.