Koncerty

Koncert
nadzwyczajny
Justus Frantz

12
maja
G. 18:00
Sala Koncertowa PFK / Opera Leśna

Muzycy

Justus FRANTZ – fortepian

Polska Filharmonia Kameralna Sopot

Z powodu nagłej niedyspozycji solisty, podczas dzisiejszego koncertu z Polską Filharmonią Kameralną Sopot wystąpi pianista Piotr PAWLAK, laureat Pomorskiej Nadziei Artystycznej, zwycięzca XI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt.

Piotr Pawlak wykona Koncert fortepianowy nr 2 e-moll op.11 Fryderyka Chopina.

Dyrygent

Wojciech RAJSKI

Program

m.in. J. Haydn – Symfonia A-dur nr 59 Feuersinfonie/Symfonia ognia, W. A. Mozart – Koncert fortepianowy nr 12 A – dur KV 414

 

Cena biletu

Normalny: 40 zł / Ulgowy: 30 zł

Opis

W ramach obchodów jubileuszu 35-lecia Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot maestro Wojciech Rajski zaprosił do współpracy wybitnego pianistę i dyrygenta Justusa Frantza, z którym sopoccy filharmonicy wielokrotnie koncertowali – szczególnie na początku swojej artystycznej drogi.

Justus Frantz urodził się w 1944 roku w Hohensalza, czyli dzisiejszym Inowrocławiu. W wieku 10 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Pierwszy duży sukces osiągnął w 1967 roku, wygrywając międzynarodowy konkurs muzyczny organizowany przez niemiecką telewizję. Zadebiutował w 1970 roku u boku Berlińskich Filharmoników prowadzonych przez Herberta von Karajana. Pięć lat później wystąpił w Stanach Zjednoczonych z Filharmonią Nowojorską i maestro Leonardem Bernsteinem, z którym połączyła go wieloletnia przyjaźń. Frantz w 1986 roku powołał do życia Schleswig-Holstein Musik Festival, jest także inicjatorem Festspiele Mecklenburg-Vorpommern oraz założycielem i pomysłodawcą Rheingau Musik Festival.
W Hamburgu założył Towarzystwo Mendelssohna, a w Szlezwiku-Holsztynie Towarzystwo Brahmsa. Zreorganizowany przez niego konkurs muzyczny im. Hindemitha stał się prestiżowym konkursem muzyki nowoczesnej z nagrodami dla młodych kompozytorów. Każdego roku Justus Frantz daje ok. 100 bezpłatnych koncertów dla młodych ludzi. Razem z Walerijem Giergijewem zainicjował największy festiwal muzyki rosyjskiej, który odbył się w Hamburgu oraz pierwszy Festiwal Muzyki Nowej w ówczesnym Związku Radzieckim. Wspólnie założyli też pierwszą międzynarodową filharmonię młodych muzyków: Niemiecko-Radziecką Młodą Filharmonię. W sierpniu 2014 roku stworzył warunki do rozszerzenia swojej wizji World Peace Philharmonic. W 1989 roku mianowano go Ambasadorem dobrej woli UNHCR.  Od 2013 roku jest kierownikiem muzycznym orkiestry Israel Sinfonietta. Jest także kierownikiem artystycznym festiwalu Wiosna w Negev w Izraelu.

Justus Frantz specjalizuje się w wykonawstwie muzyki klasycyzmu oraz romantyzmu, ze szczególnym uwzględnieniem Mozarta. Wielokrotnie wraz z Christopchem Eschenbachem wykonywał koncerty na cztery ręce.

Gdy IX Symfonia Beethovena została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, to właśnie Justus Frantz poprowadził Filharmonię Narodów podczas uroczystego koncertu w Berlinie.

Gdzie kupić bilety

  • w Informacji Turystycznej Sopot (Plac Zdrojowy 2, kasa czynna codziennie w godzinach 10:00-18:00)
  • w kasie BART (ul. Kościuszki 61, Sopot) do 26 kwietnia
  • w Punkcie Informacji Kulturalny Sopot (Plac Przyjaciół Sopotu) od 28 kwietnia w godz. 12:00-18:00
  • w systemie Interticket
  • na godzinę przed koncertem (w przypadku wolnych miejsc)

Galeria koncertu