Koncerty

Głos ma
Mozart!

24
września
G. 20:00
kościół Gwiazda Morza / Sopot

Muzycy

POLSKA FILHARMONIA KAMERALNA SOPOT

CHÓR NARODOWEGO FORUM MUZYKI
Agnieszka Franków-Żelazny – kierownictwo artystyczne

Paulina Boreczko-Wilczyńska sopran
Patrycja Kujawa sopran
Agnieszka Ryman sopran
Natalia Halicka sopran
Łukasz Wilda tenor
Jerzy Butryn bas

Marta Niedźwiecka pozytyw organowy

Dyrygent

Andrzej Kosendiak

Program

Wolfgang Amadeusz Mozart – Wielka Msza c-moll KV 427 (417a)

Cena biletu

Normalny 15 zł / Ulgowy 10 zł

Opis

Zainteresowanie muzyką chóralną od lat nie maleje, a na polskiej scenie w tej kwestii prym wiedzie Chór Narodowego Forum Muzyki pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny. Założony w 2006 roku z inicjatywy Andrzeja Kosendiaka zespół, zdobył uznanie szerokiej publiczności zgłębiając zarówno bogaty repertuar a cappella, jak i wykonując duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne.

W ramach koncertu Głos ma Mozart!, który odbędzie się 24 września w sopockim kościele Gwiazda Morza o godz. 20:00, słuchacze będą mieli wspaniałą okazję usłyszeć idealnie brzmiący Chór NFM wraz z Polską Filharmonią Kameralną Sopot pod batutą maestro Andrzeja Kosendiaka. Tego wieczoru w uduchowiony nastrój publiczność wprowadzi Wielka Msza c-moll KV 427 W.A. Mozarta.

Według części badaczy Mozart przez większość życia był praktykującym katolikiem. W jego dorobku znajdują się liczne kompozycje sakralne, w tym aż dziewiętnaście mszy. Wielka Msza c-moll KV 427 jest jednym z najbardziej monumentalnych dzieł tego typu, napisana przez kompozytora na przełomie lat 1782/1783 w Wiedniu. Utwór przeznaczony dla kwartetu solistów, podwójnego chóru i licznej orkiestry nie został przez Mozarta ukończony. Mimo braków w części Credo i absencji Agnus Dei, ta wielka missa solemnis rozbrzmiała premierowo 26 października 1783 roku w klasztorze św. Piotra w Salzburgu. W roli jednej z solistek wystąpiła wówczas małżonka kompozytora – Constanze Mozart.

Koncert Głos ma Mozart! zainauguruje kolejny sezon artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Będzie to okazja, aby rozkoszować się nie tylko mistrzowską twórczością W.A. Mozarta, lecz również idealnie zgranym Chórem Narodowego Forum Muzyki i pełną wirtuozerii grą Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot.

Chór Narodowego Forum Muzyki w ciągu minionej dekady koncertował ponad 260 razy. Wielokrotnie pojawiał się na antenie Polskiego Radia oraz w rozgłośniach zagranicznych, a w latach 2009 i 2011 jako pierwszy polski chór zaprezentował się na przygotowywanym z wielkim rozmachem festiwalu BBC Proms. Ważną częścią dyskografii zespołu jest seria nagrań pod dyrekcją Paula McCreesha: Grande Messe des morts Berlioza (2011, BBC Music Magazine Technical Excellence Award 2012), Eliasz Mendelssohna (2012, Diapason d’Or de l’Année 2013) oraz Requiem wojenne Brittena (2013, BBC Music Magazine Choral Award 2014). Albumy a cappella Chóru to: Słowa dźwiękiem malowane (2012), The Seeds of Stars z utworami Boba Chilcotta (2012) oraz Miłość na ludowo (2014). W lutym 2016 roku ukazała się płyta De profundis – nowy album zespołu z muzyką a cappella.

Gdzie kupić bilety

  • w Informacji Turystycznej Sopot (Plac Zdrojowy 2, kasa czynna codziennie w godzinach 10:00-18:00)
  • w systemie Ekobilet
  • na godzinę przed koncertem

Galeria koncertu